Výlety do Jizerských hor na lyžích
Pro milovníky Jizerských hor a vášnivé běžkaře jsme navrhli několik zimních vyjížděk. Formou kratších nebo delších běžeckých tras může návštěvník prožít nevšední okamžiky a zakusit půvab Jizerské lyžařské magistrály, o jejíž úpravu a údržbu se stará Jizerská, o. p. s. Značené tratě vedou nejen kolem zimních kiosků, kde lze nabrat potřebné síly, ale i kolem turisticky atraktivních míst.
Výchozími body jsou Bedřichov (prostor lyžařského stadionu), Jablonec nad Nisou (sportovní areál Břízky), Oldřichov v Hájích (Na Pilách), Nové Město pod Smrkem (U Spálené hospody) a Martinské údolí poblíž Harrachova. Dvě trasy pak kopírují tzv. Jizerskou 50, jeden z nejproslulejších běžeckých závodů v ČR.
Z Oldřichova v Hájích do Bedřichova (13,5 km)
Oldřichov v Hájích, Na Pilách – Bílá Kuchyně (6,2 km) – Pod Olivetskou horou (8,8 km) – Gregorův kříž (9,9 km) – Nová Louka (10,5 km) – U Buku (11,8 km) – Bedřichov, stadion (13,5 km)
Trasa kratší délky a většího počátečního stoupání, možnost využití vlakové nebo autobusové dopravy z Liberce.
Nedaleko restaurace Nová Louka, tzv. „Zámečku“, který na svém počátku sloužil jako sídlo majitelů sklářské hutě, se nalézají různé zajímavosti – pomníčky, pamětní desky, rašeliniště, výhledy do krajiny. Budova později přestavěna do podoby loveckého zámečku, jehož pohostinnost využíval i první kancléř prezidenta Masaryka, JUDr. Přemysl Šámal (odtud lidové „Šámalka“).
Z Nového Města pod Smrkem na Smědavu (13,3 km)
Nové Město pod Smrkem, U Spálené hospody – Kyselka (0,8 km) – Tišina (5,3 km) – Nebeský žebřík, dol. rozc. (7,2 km) – Na Písčinách (8,3 km) – Předěl (10,1 km) – Smědava (13,3 km)
Trasa kratší délky s počátečním stoupáním, možnost využití vlakové dopravy z Liberce.
Jedním z prvních překvapení cesty – novoměstská Kyselka, pramen léčivé vody v zastřešené studánce. Následuje jízda přes Nebeský žebřík, dolní rozcestí, který se nachází přímo pod nejvyšší horou českých Jizerských hor, Smrku (1 124 m), až k horské chatě na Smědavě. Na Smrku celoročně přístupná kovová rozhledna, otevřena 0–24 hodin.
Z Jablonce nad Nisou do Bedřichova (13,6 km)
Jablonec nad Nisou, Břízky – Jindřichov (2,9 km) – Horní Maxov (5,1 km) – Hrabětice (8,6 km) – U Prezidentské chaty (10,9 km) – Bedřichov, stadion (13,6 km)
Trasa kratší délky se stoupáním, vhodná pro obyvatele Jablonce nad Nisou, možnost využití jablonecké městské dopravy.
V Jindřichově dodnes zachována cenná lidová architektura, v Horním Maxově pověstná Brechschmiedova kaplička. Od Hrabětic (kapličky) k Prezidentské chatě mírný zvlněný terén, potom prudší klesání.
Z Harrachova na Smědavu (13,6 km)
Harrachov, Martinské údolí – Mořina (7,1 km) – Promenádní (8,7 km) – Hraniční (12,6 km) – Smědava (13,6 km)
Trasa kratší délky s výraznějším stoupáním směrem k osadě Jizerka, možnost využití vlakové dopravy do Kořenova nebo do Harrachova (Mýtiny).
Z Martinského údolí do kopce stoupající běžecká trať, která je vedená podél toku řeky Jizery. Mírnější terén od oblasti pod Bukovcem (čedičovým výlevem vysokým 1 005 m). Cesta posléze vede k Mořině a Promenádní, zde k vidění pohraniční opevnění (řopíky), a vyúsťuje u chaty na Smědavě.
Ze Smědavy do Bedřichova (13,7 km)
Smědava – Knajpa (3,1 km) – Čihadla (3,9 km) – Rozmezí (5,2 km) – Kristiánov (8,4 km) – Blatný rybník (9,9 km) – Nová Louka (10,7 km) – U Buku (12 km) – Bedřichov, stadion (13,7 km)
Kratší trasa určená všem, kteří se ze Smědavy chtějí projet dál, zejména do Kristiánova s Památníkem sklářství Jizerských hor, na Novou Louku nebo do obce Bedřichov. Navazuje na trasy končící na Smědavě.
Trať nejdříve objíždí druhý nejvyšší vrchol Jizerek, horu Jizeru (1 122 m) s přilehlým „pralesem“, míjí kiosek na Knajpě, a přivádí lyžaře k přírodní rezervaci Na Čihadle. Potom pokračuje do Kristiánova k malému hřbitovu (a na dohled vzdálené Liščí boudě), dále přes Novou Louku do Bedřichova.
Jizerská 50 – „50 km“ (50 km)
Bedřichov, stadion – U Buku (1,7 km) – Nová louka (3 km) – Kristiánov (5,7 km) – Rozmezí (9,2 km) – Čihadla (10,5 km) – Na Knajpě (11,2 km) – Kůrovec (15,1 km) – Hraniční (15,5 km) – Vlašský hřeben (18,2 km) – U Bunkru (20,9 km) – Mořina (22,4 km) – Jizerka (23,6 km) – U Bunkru (24,4 km) – Zimní kiosek (28,3 km) – Smědava (30,1 km) – Na Knajpě (33,2 km) – Čihadla (34,1 km) – Na Žďárku (36,3 km) – Krásná Máří (38,7 km) – Hřebínek (41,4 km) – Bílá Kuchyně (42,7 km) – Olivetská hora (43,9 km) – Za Černou Nisou (45,6 km) – U Buku (48,3 km) – Bedřichov, stadion (50 km)
Trasa opisuje trať jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších běžeckých závodů v ČR, který se zpravidla koná každoročně druhou neděli v lednu a využívá tratě Jizerské lyžařské magistrály. První ročník se datuje do roku 1968, od 70. let 20. století je závod pořádán jako pieta za členy Expedice Peru, kteří tehdy zahynuli při zemětřesení. V současnosti se Jizerská 50 řadí k věhlasné Světové lize dálkových běhů Worldloppet.
Výlety do Jizerských hor na kole
Pro vyznavače cyklistiky jsme připravili hned několik tipů, jak aktivně strávit volný čas v Jizerských horách, v Bedřichově a jeho nejbližším okolí. Cyklotrasy jsou tematicky zaměřené. K jejich hlavním cílům patří umožnit cyklistům jízdu na kole v CHKO Jizerské hory a seznámit návštěvníky s Jizerkami trochu jinak, tj. upozornit na místní historii, na přítomnost přírodních krás či na kulturní a technické památky. Jako dvě hlavní nástupní místa jsme vytyčili Bedřichov (prostor lyžařského stadionu) a osadu Jizerku (parkoviště pod Bukovcem, Mořina).
Na „Zámeček“ za kancléřem Šámalem (8 km)
Bedřichov, stadion – Bedřichov, obora (0,8 km) – /Vládní cesta/ – Za Novou Loukou (4,3 km) – Nová Louka „Zámeček“ (5 km) – Bedřichov, stadion (8 km)
Nejkratší cyklotrasa Jizerských hor vhodná pro všechny věkové skupiny, především pak pro rodiny s dětmi. Z hlediska historie nám přibližuje osudy dnešní výletní restaurace, Nové Louky.
Samota nedaleko Blatného rybníka byla původně součástí sklářské huti. Později byla přestavěna na lovecký zámeček, který ve 30. letech minulého století hojně navštěvoval první kancléř ČSR, JUDr. Přemysl Šámal. V blízkosti restaurace Šámalova pamětní deska.
Sklářské hutě v Jizerkách (14,2 km)
Bedřichov, stadion – Bedřichov, hájovna (0,5 km) – Královka (1,7 km) – Hrabětice, kaplička (4,2 km) – Josefodolská přehrada (5,5 km) – Kristiánov (8 km) – Blatný rybník (10,5 km) – Nová Louka (11,2 km) – Bedřichov, stadion (14,2 km)
Cyklotrasa kratšího typu provádí návštěvníky Jizerských hor sklářským, potažmo bižuterním průmyslem, jehož tradice sahá až do 16. století.
Pozornost by měla být věnována především třem místům: zbytku sklářské hutě v Bedřichově (přímo pod Lesní chatou), Památníku sklářství Jizerských hor v osadě Kristiánov a Nové Louce.
Okolo pomníčků Jizerských hor (11,7 km)
Bedřichov, stadion – Bedřichov, obora (0,8 km) – Bedřichovská přehrada na Černé Nise, hráz (3,8 km) – Černá Nisa, západní rozcestí (4,3 km) – K závorám (5,5 km) – Závory (5,8 km) – Pod Olivetskou horou (6,8 km) – Za Přehradou (7,1 km) – Gregorův kříž (7,8 km) – Nová Louka (8,7 km) – Bedřichov, stadion (11,7 km)
Cyklotrasa kratšího typu orientovaná na vybraná památná místa a pomníčky Jizerských hor.
V úseku Bedřichov (obora) – Černá Nisa (záp. rozc.) k vidění Klagertův kámen, Lichtenecknerův kříž, Melzerův pomník a Stammelův kříž.
Červenkův kříž, Gregorův kříž, Šámalův pomník, Gärtnerova smrt a Gahlerův kříž aj. v úseku Černá Nisa (záp. rozc.) – Nová Louka – Bedřichov (hájovna)
Sjezdovky a vleky
Lyžařské vleky – provoz
denní: 8:30 - 16:00 hod
večerní: 17:00 - 20:00 hod
Lanová dráha – provoz
denní: 8:00 - 16:00 hod
Sjezd Špičáku je požitek, který si můžete dávkovat podle libosti. Buď bez pardónu po černé, po které se jezdí mezinárodní slalomářské závody nebo klidným kilometr a půl dlouhým sjezdem lesním průřezem. Z černé můžete pokračovat po modré nebo červeným „rukávem“, jak se říká prudšímu dojezdu k lanovce. Kombinací je spoustu (viz. mapa). Čekání na čtyřsedačkovou lanovku netrvá ani při největší zátěži déle než 10 minut. Dalších 6 vleků obhospodařuje lyžaře na kratších úsecích a samostatných loukách, kde mohou trénovat začátečníci a méně pokročilí.
Poma vás stejně jako lanovka vyveze až k vrcholu, ovšem za poloviční cenu. Ceny vleků jsou odstupňovány podle délky, rychlosti a komfortu a za sedačkovou lanovku si lyžaři velmi rádi připlatí. Vznášet se nad vrcholky smrků a pohupovat lyžemi je někdy tak příjemné, že by člověk mohl pokračovat hodiny a snad by ani nemusel jezdit dolů. Můžete platit jednotlivé jízdy nebo si předplatit handsfree kartu, ze které se automaticky odečítají body. Podrobný ceník naleznete zde.
Poloha sjezdovek na severní straně prospívá kvalitě sněhu, který se tu drží až do dubna. Sjezdovky jsou stoprocentně zasněžované, pravidelně upravované a na Špičáku II jsou osvětlené až do devíti hodin večer. Tanvaldský Špičák patří mezi nejvybavenější areály v České republice. Návštěvníci ocení i poměrně levné občerstvení a restaurace a čajoví lyžaři supermoderní toalety pod sjezdovkami. Parkoviště v dolní části areálu je zdarma.
Sjezdovky a vleky
Bedřichov je komfortní rodinný skiareál s přehlednými a rovnými sjezdovkami. Plocha svahu je stoprocentně zasněžována, pravidelně učesávána rolbami a nejdelší tratě jsou od čtyř do devíti večer osvětleny. Půlkilometrový svah s převýšením sto metrů je ideální pro rekreační sjezdové lyžování. Příznivé podmínky areálu využívá i lyžařská škola pro všechny věkové kategoriím. Bedřichov je vyhledávaným střediskem i díky možností kombinace sjezdového lyžování s výlety na běžkách. Prochází tu Jizerské magistrála a pravidelně odsud startuje legendární závod Jizerská 50.
V areálu je osm vleků a lyžuje se většinou bez front a čekání. Ceny jsou odstupňovány podle doby lyžování, takže nikdy neplatíte víc než je třeba. Nejvýhodnější i nejpohodlnější je koupě handsfree karty, protože body, které nestačíte projezdit, jsou platné po celou sezónu. Podrobný ceník naleznete zde. Hned u vleků je řada občerstvení a restaurací, včetně pizzerie. Parkování na dvou parkovištích přímo pod sjezdovkami je zdarma.